Kas ir priekšlīgums?
15. novembris, 2023 pl. 10:00
Civillikums piedāvā iespēju saskaņot kādas nākotnes līguma noslēgšanu un piešķirt šai vienošanās juridisku spēku, kuru sauc par priekšlīgumu. Tomēr šāda vienošanās nenosaka pienākumu īstenot plānoto līgumu. Piemēram, priekšlīgums par dzīvojamās mājas iegādi nenodrošina īpašumtiesību reģistrāciju zemesgrāmatā. Puses var tikai pieprasīt nekustamā īpašuma līguma noslēgšanu. Lai priekšlīgumu uzskatītu par saistošu, tajā jāvienojas par galvenajām līguma sastāvdaļām, piemēram, nekustamā īpašuma pirkuma objektu un cenu. Cena var būt elastīga, it īpaši, ja pircējs vēlas pārbaudīt īpašumu pirms līguma noslēgšanas (due diligence), jo tas var ietekmēt piedāvāto cenu.
Ja kāda puse atteicas no līguma, tai ir jāatbild par radītajiem zaudējumiem otrai pusei. Tomēr atteikšanās var nebūt oficiāli paziņota, kas apgrūtina zaudējumu kompensācijas pierādīšanu. Tā kā priekšlīgumā tiek noteikti tikai galvenie līguma nosacījumi un pusēm ir tiesības ierosināt papildu nosacījumus, otrai pusei var tikt piedāvāti vairāki nelabvēlīgi papildnoteikumi.
Dokuments, kas atbilst priekšlīguma kritērijiem, dažreiz tiek dēvēts par nodomu protokolu. Tomēr atkarībā no tā formulējuma un satura tas var vai nu būt saistošs priekšlīgums, vai arī tikai sadarbības nolīgums. Juridiskā interpretācija var būt atšķirīga, it īpaši, ja tāds dokuments tiek lietots sadarbībai ar ārvalstu partneriem, jo citās valstīs noteikumi var atšķirties no Latvijas likumiem.