Nekustamā īpašuma pārbaude: Kā izvairīties no slēptiem apgrūtinājumiem?
Pirms nekustamā īpašuma iegādes ir vitāli svarīgi veikt rūpīgu tā pārbaudi, lai pārliecinātos par tā juridisko tīrību un faktisko stāvokli. Viens no galvenajiem informācijas avotiem ir zemesgrāmata, kurā tiek reģistrētas īpašuma tiesības un dažādi ar to saistīti apgrūtinājumi.
Zemesgrāmatas attiecīgajā nodalījumā ir atrodama informācija par:
- Atzīmēm par maksātnespēju: Vai īpašnieks ir pasludināts par maksātnespējīgu? Tas var radīt sarežģījumus īpašuma pārdošanas procesā.
- Piedziņas vēršanu: Vai pret īpašumu ir vērsta tiesu izpildītāju piedziņa par kādiem parādiem? Tas var apdraudēt īpašuma iegādi.
- Aizliegumiem: Vai pastāv kādi tiesiski aizliegumi rīkoties ar īpašumu, piemēram, to atsavināt vai ieķīlāt?
- Pēcmantinieku iecelšanu: Ja īpašums ir iegūts mantojumā ar noteikumu par pēcmantinieku, tas var ierobežot īpašnieka tiesības rīkoties ar to.
- Mantojuma līgumiem: Vai ir noslēgts mantojuma līgums, kas var ietekmēt īpašuma nākotnes piederību?
- Nekustamā īpašuma apgrūtinājumiem, kas ierakstīti kā lietu tiesības: Tie var būt dažādi servitūti (tiesības izmantot citu personu īpašumu noteiktā veidā, piemēram, ceļa servitūts), reālservitūti (tiesības gūt labumu no cita īpašuma, piemēram, ūdens ņemšanas tiesības) vai citas lietu tiesības, kas ierobežo īpašnieka tiesības.
Lai iegūtu vēl pilnīgāku priekšstatu par interesējošo nekustamo īpašumu, papildus zemesgrāmatas datiem ir ļoti ieteicams iepazīties ar informāciju, kas pieejama Latvijas Republikas Valsts zemes dienesta uzturētajā portālā www.kadastrs.lv.
Portāla publiskajā (bezmaksas) daļā var atrast šādu pamatinformāciju:
- Īpašuma kadastra numurs: Unikāls identifikators, kas ļauj precīzi atrast īpašumu kadastra sistēmā.
- Īpašuma nosaukums: Ja tāds ir reģistrēts.
- Zemesgrāmatas nodalījuma numurs: Ja īpašuma tiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā, šis numurs ļauj ātri atrast attiecīgo ierakstu.
- Adrese: Īpašuma atrašanās vieta.
- Kadastrālā vērtība: Īpašuma vērtība, ko noteicis Valsts zemes dienests un kas tiek izmantota nodokļu aprēķināšanai.
- Kadastrālās vērtības noteikšanas datums: Kad pēdējo reizi ir noteikta kadastrālā vērtība.
- Kadastra telpiskie dati:
- Kadastra karte: Vizuāls attēlojums par īpašuma atrašanās vietu un robežām.
- Kadastra objekta kadastrālās uzmērīšanas telpiskie dati: Precīzi ģeometriskie dati par īpašuma robežām un kontūrām.
- Valsts adrešu reģistra dati:
- Objekta klasifikatora kods un tips: Informācija par īpašuma kategoriju un veidu.
- Pašreizējā un vēsturiskās adreses: Ja īpašuma adrese ir mainījusies.
Nereti, lai veiktu sākotnējo nekustamā īpašuma izvērtēšanu, ar publiskajā daļā pieejamo informāciju var būt pietiekami.
Savukārt, ja nepieciešama detalizētāka informācija, portālā ir pieejami arī maksas pakalpojumi (vai nu veicot atsevišķu maksājumu, vai noslēdzot līgumu ar Valsts zemes dienestu). Par maksu var iegūt:
- Informāciju par zemes lietošanas veidu: Kāda ir galvenā zemes izmantošanas kategorija (piemēram, lauksaimniecības zeme, apbūves zeme).
- Zemes lietošanas mērķi: Konkrētāks zemes izmantošanas veids (piemēram, individuālā dzīvojamā māja, komercdarbība).
- Esošos apgrūtinājumus: Detalizēta informācija par visiem reģistrētajiem apgrūtinājumiem, tostarp servitūtiem, nomas tiesībām, ķīlām un citiem ierobežojumiem (šī informācija var dublēties ar zemesgrāmatas datiem, bet Kadastra portālā var būt pieejama ērtākā formātā vai ar papildu vizualizāciju).
- Informāciju par mērniecību: Dati par īpašuma robežu uzmērīšanu un robežu plāniem.
- Informāciju par būvju parametriem: Tehniska informācija par ēkām, kas atrodas uz zemesgabala (piemēram, platība, stāvu skaits, būvniecības gads).
Pirms veikt nozīmīgu lēmumu par nekustamā īpašuma iegādi, ir ļoti svarīgi rūpīgi izpētīt gan zemesgrāmatas datus, gan Valsts zemes dienesta portālā pieejamo informāciju. Šāda visaptveroša pārbaude palīdzēs identificēt iespējamos riskus un apgrūtinājumus, tādējādi pasargājot jūs no nepatīkamiem pārsteigumiem nākotnē.